Házastársi közös vagyon megosztás, MAGÁHOZ VÁLTÁS. Ingatlan adásvételi szerződés, vételi ár számítása.

Hitellel terhelt közös ingatlant, hogyan lehet igazságosan megosztani?
Számoljunk együtt:
a.)
Közös megegyezéssel értékesítik az ingatlant, az eladási ár előlegből kifizetik a banknak a fennálló hiteltartozást, a maradékon osztoznak, a tulajdoni lapon feltüntetett tulajdoni arányban.
pl. eladási ár 40 MFt
hitel 10 MFt
kapnak 30 MFt / 2 = 15 MFt
(50-50% tulajdonjog esetén)
b.)
Az egyik fél magához váltja a másik fél tulajdonjogát, (a tulajdonostársnak elővételi joga van) oly módon, hogy a forgalmi érték feléből levonja a másik fél hátralévő hitelfizetési kötelezettségét, és ezen az áron köt vele tulajdonjog átruházási szerződést.
A magához váltó fél vállalja a teljes hitelfizetési kötelezettséget. Eljár a banknál a hitelszerződés módosítása, és az elidegenítési tilalom feloldása ügyében. (Mint vevő ő fizeti az ügyvédi és földhivatali eljárási díjat, valamint a bank költségeket és közjegyzői díjat.)
pl. forgalmi érték 18 Mft / 2 = 9 Mft
átvállalt hitel fizetés - 4 MFt
felek közötti vételár 5 MFt
(ha nem 50-50% volt a tulajdoni hányaduk, akkor értelem szerűen úgy osztoznak a maradékon)
Látható, hogy egyik fél sincs megrövidítve. A viták elkerülése érdekében a valós forgalmi értéket akkor lehet megállapítani, ha már van egy fizetőképes vevő.
Fentiekben, csak a tulajdonjogról beszéltünk. Kiskorú gyermekek felügyeleti jogát élvező szülő, használati jogot szerezhet, ha válóperben a bíróság ilyen határozatot hoz.
A használati jog, független a tulajdonjogtól.
A válóperben a közös vagyon megosztásáról nem dönt a bíróság, ha erről nem egyeztek meg a felek előre és nem szerepelt a válóper kereseti kérelemben.
A vagyonmegosztást a bíróságtól külön lehet kérni. A bírósági illetékfizetés (6%) miatt, sokkal okosabb megegyezni a volt házastárssal és a válóper keretén belül megosztozni.
4:57. § [A közös vagyon megosztása]
(1) A vagyonközösség megszűnése esetén bármelyik házastárs igényelheti a közös vagyon megosztását. Ha a házasság a házastárs halálával szűnt meg, ez a jog az örököst is megilleti.
(2) Ha a házastársak a házastársi közös vagyont szerződéssel osztják meg, a szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a közös vagyonhoz tartozó ingók megosztására, ha a megosztást végrehajtották.
(3) Ha a házastársak között nem jött létre szerződés a közös vagyon megosztása tárgyában, vagy az nem terjed ki a vagyonközösség megszűnéséhez kapcsolódó valamennyi igényre, a házastársi közös vagyon megosztását és a rendezetlenül maradt igények elbírálását a bíróságtól lehet kérni.
A házastársi vagyonmegosztásról bővebben>>

A Facebookon>> is megtalál, oldalamat kérem ossza meg ismerőseivel!
Kattintson!
TWITTER
Pinterest>>
Jeletkezzen a zárt INGATLANJOG csoportomba!
Üzenetküldés Válás után, a közös ingatlan tulajdonnal kapcsolatban, az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: |